Opieka nad dzieckiem a alimenty

Życie po rozwodzie wymaga zabezpieczenia - bytowego i finansowego. Zgodnie z przepisami alimenty przysługują nie tylko wspólnym małoletnim dzieciom, ale także często małżonkowi. Czy zawsze sąd zasądza alimenty i jakich kwot możemy się spodziewać?

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny został wprost zdefiniowany w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Podstawowym zadaniem i funkcją obowiązku alimentacyjnego jest zapewnienie środków utrzymania tym członkom rodziny, który nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb.

Obowiązek alimentacyjny jest powiązany ściśle ze stosunkiem rodzinnym. Dotyczy on więc w szczególności osób najbliższych takich jak małżonkowie, dzieci własne czy przysposobione. Może on dotyczyć także krewnych zstępnych oraz krewnych wstępnych a także rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny najczęściej spotyka się w kontekście rozwodu i w takim przypadku mowa o obowiązku nie tylko w stosunku do dzieci, ale także do małżonka. Co ważne, obowiązek alimentacyjny to obowiązek który ma charakter wzajemny. Oznacza to w praktyce że osoba związana stosunkiem alimentacyjnym jest jednocześnie zobowiązana i uprawniona do dostarczania alimentów.

Obowiązek alimentacyjny względem małżonka

Poprzez zawiązanie małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje określony stosunek prawny, z którego wynikają wzajemne prawa i obowiązki. Zalicza się do nich m.in. współdziałanie dla dobra rodziny czy wzajemna pomoc. Mówiąc wprost, każdy z małżonków jest zobligowany do zaspokajania potrzeb rodziny, zarówno poprzez dostarczanie środków utrzymania, ale także pracę we wspólnym gospodarstwie domowym czy dbanie o wychowywanie wspólnych dzieci.

O zasądzenie alimentów jedna ze stron może ubiegać się także w trakcie trwania małżeństwa, zwłaszcza jeśli druga strona uchyla się od zaspokajania potrzeb rodziny. Do wnioskowania o alimenty dochodzi jednak najczęściej w momencie rozwiązania związku małżeńskiego.

Wnioskowanie o przyznanie alimentów na małżonka może nastąpić już w trakcie składania wniosku rozwodowego. Co ważne, alimenty mogą być przyznane przez sąd w wyroku orzekającym o winie jednego z małżonków lub w wyroku bez orzekania o winie. Często jednak wysokość alimentów może być uzależniona od treści wyroku rozwodowego. W sytuacji gdy małżeństwo zostało rozwiązane z winy jednej ze stron, osoba ubiegająca się o alimenty może z reguły liczyć na ich wyższą wartość.

Alimenty po rozwodzie nie będą natomiast przysługiwały małżonkowi, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Ubiegać się o alimenty może w szczególności ten z małżonków, który popadł w niedostatek oraz rozwiązanie małżeństwa pociąga za sobą rażące pogorszenie jego sytuacji materialnej. Te dwa czynniki – czyli brak winy małżonka oraz niedostatek muszą wystąpić, aby małżonek mógł wnioskować o przyznanie alimentów od drugiej strony.

Alimenty po rozwodzie – co jeszcze warto wiedzieć?

Raz orzeczona wysokość alimentów na rzecz byłego małżonka nie zawsze musi być kwotą stałą. W przypadku chęci obniżenia alimentów, małżonek płacący musi wykazać ku temu przesłanki. Działa to także w drugą stronę – małżonek uprawniony do alimentów, jeśli chce uzyskać wyższą wartość świadczenia jest zobligowany do wykazania w jaki sposób zmieniły się jego potrzeby.

Warto także wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami wygasa po upływie 5-ciu lat od dnia, w którym został orzeczony rozwód bez orzeczenia o winie. Przyznawane są one jednak tylko wtedy, kiedy osoba uprawniona znajdzie się w niedostatku. Alimenty w wyroku rozwodowym z orzeczeniem o winie są dożywotnio pod warunkiem, że osoba uprawniona nie zawrze ponownie związku małżeńskiego

Alimenty na dziecko po rozwodzie

Obowiązek alimentacyjny rodzica lub rodziców względem dziecka może zostać orzeczony już w wyroku rozwodowym. W orzeczeniu tym sąd jest zobowiązany do wskazania kto i w jakiej wysokości z rodziców jest zobligowany do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem dziecka oraz jego wychowaniem.
Najważniejszą kwestią, na podstawie której przyznawane są świadczenia alimentacyjne, jest brak samodzielności dziecka (lub dzieci), która polega w szczególności na braku możliwości samodzielnego utrzymania się dziecka. Ma to miejsce z reguły gdy dziecko jest niepełnoletnie. Pojęcie obowiązku alimentacyjnego nie ogranicza się jedynie do zapewnienia środków finansowych dziecku, ale także na dbałości o jego prawidłowy i niezakłócony rozwój.

Podstawową kwestią jaką będzie kierował się sąd podczas określania wysokości alimentów na dziecko jest zapewnienie funkcjonowania dziecku tej samej stopy życiowej co rodzice. Oznacza to w praktyce, że poziom życia pomiędzy dziećmi i rodzicami nie powinien się różnić. Orzekając o wysokości świadczenia, sąd bierze w szczególności pod uwagę możliwości zarobkowe zobowiązanego (na które składają się nie tylko wynagrodzenie, ale także stan zdrowotny, wykształcenie czy wiek).

Wraz ze wzrostem potrzeb dziecka wysokość świadczenia może ulec zmianie. Nie należy przyjmować także, że w momencie uzyskania przez dziecko 18 roku życia obowiązek alimentacyjny zawsze wygasa. Zgodnie z przepisami jeśli dziecko uzyskało pełnoletność, a jednocześnie wyraża chęć dalszej nauki i nie ma możliwości zarobkowych, obowiązek alimentacyjny może zostać przedłużony.

---

Jeśli potrzebujesz pomocy w temacie związanym z alimentami, planujesz rozwód i obawiasz się jego skutków - nie wahaj się napisać do mnie. Z chęcią pomogę w rozwiązaniu wszystkich spornych kwestii i doradzę, jak podejść do tematu finansów po rozwodzie.

Anna Grydziuszko
mediatorka sądowa, właścicielka marki Szybki Rozwód stworzonej w Szczecinie. Przygotowuje i koordynuje proces rozwodowy oraz prowadzi mediacje. Na stałe współpracuje ze specjalistami, którzy wspierają działania wokół rozwodu: adwokatami, psychologami, terapeutami i detektywami.
Porozmawiajmy!
Potrzebujesz wsparcia, pomocy?
Skontaktuj się ze mną.

W trakcie 15-minutowej, bezpłatnej konsultacji przedstawisz mi swój problem, a ja przygotuję Cię do pierwszego spotkania, które jest najważniejszym krokiem w procesie rozwodowym.

Konsultacja może odbyć się telefonicznie (604 316 710) lub online.

Prowadzę je osobiście - Anna Grydziuszko.
Umów bezpłatną konsultację
Szybki Rozwód
Anna Grydziuszko
Szczecin, Tkacka 66/8
Szybki kontakt: 604 316 710
Social media
Made on
Tilda