Kredyt hipoteczny a rozwód
Kredyty hipoteczne najczęściej bierzemy na 30 lat. Niestety, nie wszystkie związki małżeńskie cieszą się tak długim stażem. Wiele związków kończy się po kilkunastu lub nawet kilku latach. Co dzieje się z mieszkaniem na kredyt po rozwodzie? W tym artykule przedstawię najczęściej stosowane rozwiązania dotyczące problemu “kredyt hipoteczny a rozwód”.

Umowa o kredyt hipoteczny a rozwód małżonków

Po pierwsze, rozwód nie kończy wspólnego kredytu. Małżonkowie, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny podczas trwania związku małżeńskiego, po rozwodzie dla banku dalej pozostają współkredytobiorcami. Oznacza to, że zgodnie z zawartą umową, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem dla obojga osób tworzących związek.

Rozwód i podział majątku nie mają wpływu na zawartą z bankiem umowę o kredyt hipoteczny. Po uzyskaniu rozwodu, kredytobiorcy dalej są zobligowani do regulowania zobowiązań względem banku. Ponadto, prawo umożliwia bankom żądanie spłat kredytu hipotecznego za mieszkanie po rozwodzie od obu małżonków lub każdego z nich osobno. Jest to szczególną praktyką jeśli jeden z małżonków uchyla się od regulowania zobowiązań. W takiej sytuacji kredytodawca ma prawo zażądać spłaty zaległych zobowiązań od drugiego dłużnika. Nie ma znaczenia, której ze stron sąd przyznał prawo do użytkowania nieruchomości w trakcie procesu rozwodowego. Proces ten nie ma żadnego wpływu na warunki zawartej wcześniej umowy z bankiem.

Jak rozwiązać problem konieczności spłaty kredytu na mieszkanie po rozwodzie?

Co zrobić z kredytem hipotecznym po zakończeniu procesu rozwodowego? Niestety, podział majątku w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemu kredytu hipotecznego. Dzieje się tak za sprawą uwarunkowań prawnych podziału majątku.

Podział majątku może być dokonany u notariusza w przypadku zgodności małżonków lub w sądzie, jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Podziału majątku dotyczy wyłącznie aktywów, które wchodzą w skład majątku małżeństwa. Umowa o kredyt hipoteczny nie wchodzi w skład majątku zgromadzonego przez małżeństwo, nie jest zatem aktywem możliwym do podziału. Notariusz, ani sąd nie może zatem dokonać podziału pasywów czyli zadecydować o dalszej przyszłości umowy kredytowej. W jaki sposób zatem sprawić, aby umowa kredytowa nie wiązała byłych już małżonków dłużej niż zawarty związek małżeński?

Podział kredytu

Mało popularną metodą, ale możliwą jest podział kredytu po rozwodzie. W tym przypadku należy rozważyć wykonalność i opłacalność takiego rozwiązania. Nie bez znaczenia będzie również sytuacja indywidualna byłych małżonków. Jeśli podejmą oni decyzję, że bez względu na rozwód chcą dalej wspólnie spłacać kredyt - jest to możliwe i nie wymaga wielu formalności. Kluczowymi są jednak dobre relacje panujące między dwiema osobami.

Przejęcie długu
Inną, częściej stosowaną formą na poradzenie sobie z mieszkaniem na kredyt po rozwodzie jest przejęcie długu przez jednego z kredytobiorców. Podczas tego rozwiązania jedna z osób przejmuje nieruchomość oraz jest odpowiedzialna za całkowite przejęcie i spłatę zobowiązania. Dopełnienie procedury nie jest wymagające, a banki są często przychylne temu rozwiązaniu, o ile tylko analiza zdolności kredytowej przejmującego wykaże pozytywne wyniki. Drugim koniecznym warunkiem jest zgoda udzielona przez dwie osoby, które w świetle prawa są kredytobiorcami.

Zmiana współkredytobiorcy po rozwodzie

W przypadku braku pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej małżonka, który wyraził chęć przejęcia długu, możliwym rozwiązaniem jest znalezienie nowego współkredytobiorcy. Bank dokona odpowiedniej weryfikacji zdolności kredytowej nowego współkredytobiorcy i jeśli zostanie ona oceniona pozytywnie, będzie on mógł dołączyć do wspólnej spłaty zobowiązania. W świetle prawa, do takiego rozwiązania dopuszcza się np. nowego partnera życiowego, rodziców czy rodzeństwo.

Najem nieruchomości

Jeśli małżonkowie zachowują między sobą przyjazne stosunki, mogą zdecydować się na najem nieruchomości. Popyt na mieszkania do wynajęcia wciąż wzrasta, zatem znalezienie odpowiedniego lokatora nie powinno stanowić problemu. Uzyskane w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego. Może się to jednak okazać procesem długotrwałym, w zależności od pozostałej kwoty zadłużenia oraz pozostałego okresu zadłużenia.

Sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania jest najczęstszym rozwiązaniem stosowanym po rozwodzie. Jeśli małżonkowie nie są w stanie znaleźć wspólnego języka i znaleźć odpowiedniego rozwiązania problemu kredytu hipotecznego po uzyskanym rozwodzie, mogą dokonać jego sprzedaży. W takiej sytuacji środki uzyskane za sprzedaż mieszkania byli już małżonkowie mogą przeznaczyć na spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Jest to najskuteczniejszy sposób, aby zakończyć spór o spłatę kredytu hipotecznego, jednak powinien być odpowiednio przemyślany. Należy pamiętać o tym, że w przypadku gdy cena rynkowa mieszkania będzie niższa niż suma zobowiązania, małżonkowie dalej pozostaną z zadłużeniem do spłacenia.


Kredyt hipoteczny a rozwód - liczy się porozumienie

Po dokonaniu odpowiednich modyfikacji umowy o kredyt hipoteczny, problem mieszkania na kredyt po rozwodzie pozostanie jedynie przeszłością. W przypadku jeśli modyfikacje takie nie będą możliwe, byli małżonkowie mogą spieniężyć nieruchomość lub wynająć ją. Sposobów na rozwiązanie problemu jest wiele, należy jednak pamiętać o dopełnieniu licznych formalności.

Rozwody są częstym zjawiskiem, które stają się wyjątkowo ciężkie w sytuacjach trudnych i bez wyjścia. Na szczęście mieszkanie na kredyt może przestać być zmartwieniem byłych już małżonków, jeśli tylko dojdą do wspólnego porozumienia.

---

Jeśli poszukujesz rozwiązań dotyczących podziału majątku, martwisz się o to, jak tę sytuację rozwiązać w Twojej, indywidualnej sytuacji - nie wahaj się skontaktować ze mną. Więcej o tym, jak mogę Ci pomóc znajdziesz w zakładce “Oferta”.

Anna Grydziuszko
mediatorka sądowa, właścicielka marki Szybki Rozwód stworzonej w Szczecinie. Przygotowuje i koordynuje proces rozwodowy oraz prowadzi mediacje. Na stałe współpracuje ze specjalistami, którzy wspierają działania wokół rozwodu: adwokatami, psychologami, terapeutami i detektywami.
Porozmawiajmy!
Potrzebujesz wsparcia, pomocy?
Skontaktuj się ze mną.

W trakcie 15-minutowej, bezpłatnej konsultacji przedstawisz mi swój problem, a ja przygotuję Cię do pierwszego spotkania, które jest najważniejszym krokiem w procesie rozwodowym.

Konsultacja może odbyć się telefonicznie (604 316 710) lub online.

Prowadzę je osobiście - Anna Grydziuszko.
Umów bezpłatną konsultację
Szybki Rozwód
Anna Grydziuszko
Szczecin, Tkacka 66/8
Szybki kontakt: 604 316 710
Social media
Made on
Tilda