Mediacje czy spór w sądzie

Zakończenie małżeństwa jest na drugim miejscu pod względem uczucia przedłużającego się stresu, tuż po śmierci bliskiej osoby. Czy da się go uniknąć lub chociaż ograniczyć? Czy może pomóc w tym mediacja? I najważniejsze - co będzie dla nas korzystniejsze: mediacja czy spór w sądzie?
Mediacja - co to jest?

Podjęcie decyzji o rozwodzie to tylko początek drogi do formalnego zakończenia związku małżeńskiego. W zależności od okoliczności, każda ze spraw może się od siebie diametralnie różnić. Tym bardziej, gdy jedna (lub obie) ze stron mają inną wizję rozstania. Wtedy mogą pojawiać się konflikty, które uniemożliwiają skuteczne przeprowadzenie procesu, jak i generują kolejne utrudnienia. Nieocenioną pomocą może być skorzystanie z usług mediatora.

Mediacja jest sposobem kontrolowanego rozwiązywania konfliktu. Biorą w nim udział skłócone strony
oraz mediator. Warto podkreślić, że jest to przede wszystkim dobrowolna, ale i poufna metoda zakończenia sporu, w której obie strony mogą samodzielnie dochodzić do wspólnego porozumienia. Tematy omawiane w toku mediacji zależą od woli jej uczestników. Przedmiotem uzgodnień mogą być z kolei sprawy dotyczące: pojednania małżonków i ustalenia mniej lub bardziej szczegółowych warunków rozstania. Nierzadko jest to również forma ukierunkowania decyzji w kwestii sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, zaspokojenia potrzeb rodziny czy alimentów oraz podziału majątku.

Są kraje, w których mediacja jest obowiązkowa, należy do nich m.in. Anglia, gdzie spór w sądzie musi być poprzedzony próbą porozumienia się poza salą sądową. W Polsce przystąpienie do mediacji jest dobrowolne.

Mediacja czy spór w sądzie?

Naturalnie, nie wszystkie strony chcą dążyć do mediacji. Niekiedy małżonkowie decydują się na wybór drugiej opcji, czyli toczenia sporu przed obliczem sądu. To rozwiązanie może być zdecydowanie trudniejsze. Głównie ze względu na stres, jak i na ponoszone koszty. Brak mediacji blokuje bowiem obustronne porozumienie. To z kolei będzie prowadziło do przeprowadzenia postępowania sądowego na zasadach ogólnych.

W takim przypadku, oprócz braku pierwotnego, wspólnie ustalonego stanowiska, wszystkie kwestie będą regulowane od samego początku w obecności sądu. W zależności od skłonności do porozumienia, postępowanie może znacząco się przedłużać. To z kolei będzie generowało dodatkowe koszty z konieczności dalszego korzystania z usług pełnomocnika (jeśli któraś ze stron decyduje się na takie rozwiązanie).

Czy mediacja jest obowiązkowa?

Podjęcie mediacji jest w pełni dobrowolne. To obie strony muszą zająć jasne stanowisko, że chcą dyskutować na istotne dla siebie tematy. Oczywiście, rozmowy nie muszą przez jakiś okres przynosić żadnego skutku. Porozumienie może być bowiem gotowe wyłącznie wtedy, kiedy każda ze stron będzie czuła się na swój sposób wygrana. Do mediacji można przystąpić niemal na każdym etapie sprawy rozwodowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć rozmowy przed formalnym wniesieniem sprawy do sądu.

Istnieje jednak możliwość, że to sąd skieruje sprawę na mediację. Na podstawie postanowienia sądu obu stronom może zostać zaproponowana mediacja, która ma ułatwić rozwiązanie sporu. Takie działania nie powinny trwać jednak dłużej niż trzy miesiące. Chyba, że do instytucji wpłynie zgodny wniosek stron - wtedy postępowanie mediacyjne może być przedłużone, jeżeli będzie to sprzyjać ugodowemu załatwieniu sprawy.

Warto również wiedzieć, że mediację w każdej chwili można przerwać. Niestety, zazwyczaj nie jest to rekomendowane rozwiązanie, ponieważ będzie wiązało się to z dalszym toczeniem sporu przed sądem. To z kolei może prowadzić do konsekwencji omawianych już wcześniej.

Czy mediacja zawsze się opłaca?

W wielu przypadkach, tak właśnie jest - mediacja opłaca się z wielu względów. Postępowanie w obecności mediatora jest niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem, o skuteczności którego przekonało się wiele skonfliktowanych wcześniej stron. Dzięki odpowiednim technikom mediacyjnym, można dojść do porozumienia niemal w każdej sprawie. Warto jednak podkreślić, że niezbędna będzie faktyczna wola porozumienia. W przypadku jej braku - żadne postępowanie mediacyjne nie ma racji bytu. Wspólne, obustronne rozmowy, mogą zakończyć się ustaleniami, które znacząco przyspieszą ogłoszenie zakończenia związku małżeńskiego.

Każdorazowo należy pamiętać, że przedstawianie sporu w sądzie może prowadzić do zwiększonych kosztów, jeszcze głębszego kryzysu relacyjnego czy wreszcie - przedłużania się w czasie werdyktu sądu. Trwający miesiącami i latami rozwód bywa destrukcyjny szczególnie dla dzieci zwaśnionych stron.

Nawet próba podjęcia mediacji niesie nadzieję na zakończenie sporu. Warto pamiętać, że w przypadku skutecznie przeprowadzonego postępowania, każda ze stron powinna być usatysfakcjonowana. Właśnie dlatego to rozwiązanie stale zyskuje na popularności, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na pomoc specjalisty. Rozważając rozwód - warto mieć to na względzie, bowiem korzyści zdecydowanie przewyższają skutki pozostałych rozwiązań.


---
Jeśli szukasz mediacji i chcesz je odbyć w spokojnych, przyjaznych warunkach, zapoznaj się z zakładką “Oferta” lub po prostu zadzwoń. Zapraszam do współpracy!

Anna Grydziuszko
mediatorka sądowa, właścicielka marki Szybki Rozwód stworzonej w Szczecinie. Przygotowuje i koordynuje proces rozwodowy oraz prowadzi mediacje. Na stałe współpracuje ze specjalistami, którzy wspierają działania wokół rozwodu: adwokatami, psychologami, terapeutami i detektywami.
Porozmawiajmy!
Potrzebujesz wsparcia, pomocy?
Skontaktuj się ze mną.

W trakcie 15-minutowej, bezpłatnej konsultacji przedstawisz mi swój problem, a ja przygotuję Cię do pierwszego spotkania, które jest najważniejszym krokiem w procesie rozwodowym.

Konsultacja może odbyć się telefonicznie (604 316 710) lub online.

Prowadzę je osobiście - Anna Grydziuszko.
Umów bezpłatną konsultację
Szybki Rozwód
Anna Grydziuszko
Szczecin, Tkacka 66/8
Szybki kontakt: 604 316 710
Social media
Made on
Tilda