Trwały rozkład pożycia małżeńskiego

Jednym z punktów, które decyduje o tym, czy sąd zatwierdzi rozwód jest dowiedzenie, że w związku małżeńskim nastąpił trwały rozkład pożycia. Jeśli małżonkowie nie spełniają tego kryterium, sąd może nie przychylić się do wniosku o rozwód. Czym właściwie jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego?

Pożycie małżeńskie - czym jest?

Rozpad pożycia małżeńskiego stanowi przesłankę do rozwiązania małżeństwa. To właśnie ta kwestia jest niezwykle istotna w prawidłowej ocenie sądu, czy doszło do rzeczywistego rozpadu więzi między współmałżonkami. Czym jednak jest samo pożycie małżeńskie?

Pożycie małżeńskie, podobnie jak jego rozpad, nie jest jasno określone przez obowiązujące przepisy prawa. Należy je jednak rozumieć jako:

  • utrzymywanie przez małżonków więzi - zarówno tych emocjonalnych, cielesnych, jak i gospodarczych, ekonomicznych i innych, które ich ze sobą łączą
  • wyznawanie wspólnych wartości, idei i poglądów
  • posiadanie wspólnych celów (remont mieszkania, kupno nowego samochodu), wspólnego mieszkania, wzajemne utrzymywanie potrzeb życiowych, dzielenie się i decydowanie o wspólnych wydatkach, wzajemnym współżyciu, etc.

Innymi słowy, wszystko co kojarzy się z pożyciem małżeńskim jest swojego rodzaju wspólnotą, która opiera się na emocjonalnym, fizycznym i ekonomicznym związkiem między dwojgiem ludzi.

Rozkład pożycia małżeńskiego - czym jest?

Rozpad pożycia małżeńskiego następuje wówczas, gdy wszystkie elementy łączące małżonków przestają istnieć - doprowadza to do zupełnego rozłamu wszystkich więzi uczuciowych, ekonomicznych i cielesnych między mężem a żoną. Chwilowe lub długotrwałe problemy małżeńskie nie oznaczają wcale zaniku więzi między dwojgiem ludzi. Aby sąd zadecydował o niewątpliwym rozpadzie pożycia małżeńskiego, stan taki musi być zupełny, trwały i niemożliwy do odbudowania.

Załóżmy, że małżonek sfrustrowany karierą żony i brakiem czułości z jej strony, składa wniosek o rozwód. Jest przekonany, że nie kocha żony od rzekomo kilku miesięcy, desperacko szuka kontaktu z innymi kobietami oraz twierdzi, że jedyną przyczyną rozpadu związku jest żona, która w jego przekonaniu, robiła wszystko, by on się odkochał. Jest pewny pozytywnej decyzji sądu, gdyż ma głębokie przekonanie o braku uczuć z jego strony.

Niestety, na rozprawie rozwodowej fakty, które przedstawia kochająca cały czas żona, przeczą zupełnemu rozpadowi małżeństwa - okazuje się, że małżonek cały czas dzieli gospodarstwo z żoną, spożywa z nią posiłki, decyduje o wspólnych wydatkach, często śpi we wspólnym łóżku i co więcej, cały czas współżyje z małżonką, co zaprzecza zapewnieniom, że nie żywi on żadnych uczuć do swej małżonki.

Sąd, ku zdziwieniu zdecydowanego na rozwód męża, oddala jego wniosek z powodu ewidentnego braku rozkładu pożycia małżeńskiego. Do tego stanu nie doszło - sytuacja, w której są małżonkowie najpewniej jest kryzysem, którego chęci naprawienia nie wykazuje na razie tylko jedna strona.

Problemy, kryzysy i chwilowe lub nieco dłuższe konflikty w małżeństwie nie świadczą o rozpadzie związku - wówczas, nawet mimo niechęci jednego z partnerów, warto podjąć decyzję o mediacji, wspólnej terapii lub indywidualnej wizycie u psychologa. Często pomoc specjalistów może okazać się zbawienna i pokazać, że problem wcale nie leży po stronie drugiego małżonka czy przekonaniu, że uczucia już nie ma. W wielu przypadkach okazuje się, że za tak pochopną i radykalną decyzją mogą stać nieleczone uzależnienie, depresja czy inne problemy psychiczne utrudniające obiektywne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Przyczyny rozpadu małżeństwa

Rozpad małżeństwa jest uwarunkowany wieloma przyczynami. Czasem jest to spowodowane zupełnym oddaleniem się od siebie i życiem w zawieszeniu przez lata, czasem zdradą jednego z partnerów, która stanowi dla wielu definitywny powód do zerwania wszelkich więzi. Nierzadko przyczyną są uzależnienia, agresja, choroby psychiczne, znęcanie się czy bezpłodność.

Wskazanie konkretnej przyczyny rozpadu związku jest niezwykle istotne dla sądu - to właśnie ona będzie istotna dla ostatecznego wyniku rozprawy rozwodowej i pozwoli zadecydować sądowi czy zanik więzi między małżonkami rzeczywiście jest trwały i zupełny.

Niestety, udowodnienie trwałości rozpadu pożycia małżeńskiego nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Sytuacja każdego małżeństwa analizowana jest osobno i wpływ na ostateczny werdykt sądu mogą mieć również inne, zewnętrzne czynniki. Na to, jak długo powinien trwać czas, w którym określi się definitywnie rozpad pożycia małżeńskiego nie ma ostatecznej odpowiedzi - o wszystkim decyduje sąd.

---
Jeśli wahasz się czy sąd rozpatrzy Twoją sprawę rozwodową pozytywnie - skontaktuj się ze mną. Możesz liczyć na rzetelną ocenę Twojej, indywidualnej sprawy oraz wskazówki, które wynikają z mojej wieloletniej pracy z rozwodzącymi się parami.

Anna Grydziuszko
mediatorka sądowa, właścicielka marki Szybki Rozwód stworzonej w Szczecinie. Przygotowuje i koordynuje proces rozwodowy oraz prowadzi mediacje. Na stałe współpracuje ze specjalistami, którzy wspierają działania wokół rozwodu: adwokatami, psychologami, terapeutami i detektywami.
Porozmawiajmy!
Potrzebujesz wsparcia, pomocy?
Skontaktuj się ze mną.

W trakcie 15-minutowej, bezpłatnej konsultacji przedstawisz mi swój problem, a ja przygotuję Cię do pierwszego spotkania, które jest najważniejszym krokiem w procesie rozwodowym.

Konsultacja może odbyć się telefonicznie (604 316 710) lub online.

Prowadzę je osobiście - Anna Grydziuszko.
Umów bezpłatną konsultację
Szybki Rozwód
Anna Grydziuszko
Szczecin, Tkacka 66/8
Szybki kontakt: 604 316 710
Social media
Made on
Tilda