Zniesławienie małżonka czyli dlaczego Johnny Depp wygrał?

Sporem gwiazdy ,,Piratów z Karaibów” i jego byłej małżonki żył cały świat. Postępowanie sądowe między zwaśnionymi stronami okrzyknięto “procesem dekady”. Rozprawy transmitowane w mediach zapiszą się także na kartach sądowniczej historii, udowadniając jakie skutki może przynieść zniesławienie małżonka.

Czym jest zniesławienie?

Mianem zniesławiania określa się taką wypowiedź (zarówno w formie twierdzenia, jak i hipotezy, czy pytania), które ma cechy pomówienia. W skutek nieprawdziwych informacji pomówiona osoba lub grupa może stracić zaufanie społeczeństwa albo też zostać poniżona. Za pomówienie można również uznać powtarzanie pogłoski, która nie jest zgodna z prawdą. Rozpowszechnianie fałszywych informacji może skutkować nie tylko karą grzywny, ale i pozbawienia wolności. Opisywanego przestępstwa można dopuścić się zarówno pisemnie, jak i werbalnie.

W jaki sposób Johnny Depp i Amber Heard dopuścili się zniesławienia?

Zgodnie z decyzją ławy przysięgłych, Amber Heard zobowiązana jest zapłacić 15 mln dolarów odszkodowania byłemu mężowi, ponieważ zasugerowała w wywiadzie dla jednego z czasopism, że aktor się nad nią znęcał. Wielu zszokowała tym, że trzy lata po głośnym rozwodzie zdecydowała się na wstrząsające wyznania. Kobieta utrzymywała, że była ofiarą nie tylko przemocy psychicznej, ale i fizycznej oraz seksualnej.

W artykule prasowym padły następujące słowa: ”Sprzeciwiłam się przemocy seksualnej i spotkałam się z gniewem. To musi się zmienić. Dwa lata temu stałam się postacią publiczną, reprezentującą kwestię przemocy domowej i poczułam z całą mocą wściekłość wymierzoną w kobiety, które mówią o tym głośno. Miałam rzadką możliwość zobaczenia w czasie rzeczywistym, jak instytucje chronią mężczyzn oskarżonych o nadużycia”.

Choć aktorka nie wskazała wprost nazwiska mężczyzny, którego oskarżyła o stosowanie przemocy, dla mediów przekaz był wystarczająco czytelny, a w skutek jej oskarżeń Johnny Depp spotkał się z zawodowym wykluczeniem. Również podczas procesu, według ławy przysięgłych wielokrotnie skłamała. “Uderzył mnie w twarz. Nie wiedziałam, co się dzieje.”- zeznawała Amber w trakcie jednej z rozpraw.

Ława przysięgłych uznała, że zdania wypowiedziane przez Heard są fałszywe, noszą znamiona zniesławienia, a ponadto aktorka miała złe intencje wobec byłego małżonka. Johnny Depp nie pozostawał dawnej ukochanej dłużny, przedstawiając swoją wersję wydarzeń. Jeden z najbardziej znanych amerykańskich aktorów twierdził, że to on, musiał zmierzyć się z agresją ze strony byłej żony.

Ostatecznie poniósł konsekwencje słów wypowiedzianych przez jego prawnika, ponieważ ława przysięgłych zasądziła 2 mln odszkodowania dla Amber Heard. Uznano bowiem za nieprawdziwe zarzuty, jakoby Heard wraz ze swoimi przyjaciółmi miała zdemolować i okraść dom mężczyzny.

Jak można zniesławić małżonka?

Rozprawy rozwodowe z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Małżonkowie nierzadko zarzucają sobie rozmaite czyny, licząc na to, że wyjdą z procesu zwycięsko. Niestety pod wpływem emocji często mijają się z prawdą, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów.

Fałszywe oskarżenia mogą zostać zakwalifikowane właśnie jako zniesławienie. By tak jednak się stało, wypowiedź musi spełnić pewne kryteria. Nie wystarczy bowiem, by słowa małżonka mijały się z prawdą, muszą one również wykazywać znaczącą szkodliwość i w znamienny sposób narażać drugą osobę na uszczerbek wizerunkowy. Wynika to przede wszystkim z tego, że sędziowie zdają sobie sprawę, iż zjawiskami powszechnym u byłych partnerów są nadmierna agresja i wyolbrzymione zarzuty. Równie istotnym aspektem jest fakt, że osoba stawiająca fałszywe zarzuty, musi być świadoma nieprawdziwości swych słów, a tym samym celowo działać na niekorzyść małżonka.

Jednym z najczęstszych zarzutów jest niezgodne z prawdą oskarżenie o przywłaszczenie pewnych dóbr. Problem wynika wówczas zazwyczaj z ustawowej wspólnoty majątkowej. Kolejnym popularnym oskarżeniem jest to, dotyczące znęcania się. Sprawcy pomówień w takim przypadku wykorzystują to, że pojęcie znęcania się jest dość szerokie i może dotyczyć wielu płaszczyzn życia. Jednym z przykładów znęcania się może być stalking, czyli uporczywe nękanie, które może wzbudzić w kimś poczucie zagrożenia. Przejawami stalkingu jest na przykład śledzenie byłego partnera, czy natrętna próba komunikacji za pomocą mediów społecznościowych.

Zarzuty na temat znęcania się często dotyczą również gwałtu. Przypadek ten cechuje wyjątkowa powaga sprawy, ponieważ gwałt pozostawia trwały ślad w psychice ofiary oraz może znacząco wpłynąć na jej dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Niestety, zwłaszcza będąc z kimś w stałym związku, nie jest łatwo udowodnić, że doszło do nadużycia w postaci zmuszenia do stosunku seksualnego. Zwłaszcza, że takie oskarżenia mogą wynikać z chęci zemsty na byłym partnerze. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ewentualne miano ,,gwałciciela” może bardzo zaszkodzić w opinii publicznej, przyczynić się do utraty stanowiska, czy pozycji społecznej.

Jeden z najgłośniejszych procesów sądowych ostatnich lat nie pozostawia złudzeń - warto czasem milczeć, niż powiedzieć kilka słów za dużo. Oskarżenie i pomówienie byłego małżonka może bowiem sporo kosztować.

----

Jeśli potrzebujesz pomocy, czujesz, że ktoś, z kim byłeś lub byłaś związana szerzy o Tobie nieprawdziwe informacje i uderzają one w Twoje dobre imię - zareaguj. Jeśli potrzebujesz pomocy - z chęcią udzielę ci porady prawnej i pomogę wyjść z sytuacji.


Anna Grydziuszko
mediatorka sądowa, właścicielka marki Szybki Rozwód stworzonej w Szczecinie. Przygotowuje i koordynuje proces rozwodowy oraz prowadzi mediacje. Na stałe współpracuje ze specjalistami, którzy wspierają działania wokół rozwodu: adwokatami, psychologami, terapeutami i detektywami.
Porozmawiajmy!
Potrzebujesz wsparcia, pomocy?
Skontaktuj się ze mną.

W trakcie 15-minutowej, bezpłatnej konsultacji przedstawisz mi swój problem, a ja przygotuję Cię do pierwszego spotkania, które jest najważniejszym krokiem w procesie rozwodowym.

Konsultacja może odbyć się telefonicznie (604 316 710) lub online.

Prowadzę je osobiście - Anna Grydziuszko.
Umów bezpłatną konsultację
Szybki Rozwód
Anna Grydziuszko
Szczecin, Tkacka 66/8
Szybki kontakt: 604 316 710
Social media
Made on
Tilda